Demo

Bölge Adliye Mahkemesi Gaziantep’te Kurulacak

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Genel Sekreteri Av. Abdulhamit GÜL, “Vatandaşımız adalet hizmetine daha kolay ulaşacak”

 

ad

 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 29 Şubat 2016 tarihinde düzenlediği genel kurulda Bölge Adliye Mahkemesinin Gaziantep’te kurulmasına karar verdi.

 

Karar göre; kamuoyunda istinaf mahkemeleri olarak da bilinen, Türkiye genelinde 7 merkezde faaliyete geçecek olan Bölge Adliye Mahkemelerinden biri de, Gaziantep, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Kilis, Malatya, Elazığ, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak yargı çevresinden sorumlu olarak Gaziantep’te kurulacak.

 

Konu ile ilgili olarak AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, “Üst sınırı 5 yılı geçen dosyalar artık Yargıtay yerine doğrudan Bölge Adliye Mahkemelerine gelecek. Böylece Yargıtay’ın iş yükü azalacak, vatandaşımız adalet hizmetine kendi bölgesinde daha kolay erişecektir” dedi.

 

20 Temmuz 2016’da faaliyete başlayacak olan Bölge Adliye Mahkemelerinin Türkiye genelinde toplamda 7 şehirde kurulacağını ifade eden AK Parti Genel Sekreteri Gül, “Bu şehirlerden biri de sanayi, turizm ve ticaret gibi birçok alanda bölgesinin öncü şehri olan Gaziantep olacak. Toplamda 14 şehrin olduğu bir bölgeden Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi sorumlu olacak, böylece Gazi şehrimiz artık yargı alanında da bölgenin merkez şehri konumuna geliyor. Gaziantep’imize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.