Demo

“Çanakkale Türkiye’nin Önsözüdür”

ca

 

Tarihin önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi, tüm imkânsızlıklarına rağmen aziz milletimizin bağımsızlığı, şerefi ve vatanı uğruna hiçbir fedakârlıktan çekinmediğini, aynı zamanda harp sahasında düşmanından dahi esirgemediği merhameti ile tüm insanlığa örnek olacak şekilde ortaya koyduğu biz zaferdir.

 

Çanakkale Savaşlarında verilen olağanüstü mücadele, millî şairimiz Mehmet Akif’in Çanakkale şehitlerine yazdığı şiirde de vurguladığı gibi, tarihe sığmayacak kadar büyüktür. Osmanlı coğrafyasının her köşesinden gelen vatan evlatlarının yan yana savaştığı, 253 bin gencin şehadet şerbetini içtiği Çanakkale, bugünün Türkiye’si için de bir kardeşlik sembolüdür, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın da deyimiyle “Çanakkale, Türkiye’nin önsözüdür”.

 

Bizler için bu zafer, sadece tarihimize ait bir başarı hikâyesi değil, hâlen sürdürmekte olduğumuz medeniyet yürüyüşümüzün de ilham kaynaklarının başında gelmektedir. Bundan 101 yıl önce vatan müdafaası için birleşen yüreklerimiz, günümüzde de aynı sevda, inanç, ruh ve kararlılıkla, ülkemizi ve milletimizi yüceltmek için çarpıyor.

 

‘Çanakkale geçilmez’ dedirten ecdadımızdan miras aldığımız vatan sevgisi, bizlere emanet edilmiş olan bu vatana, bugün de yarın da aynı şuurla sahip çıkılacağının da güvencesidir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümünü kutluyor, ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.