Demo

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29-ekBugün, büyük bir coşku ve heyecanla, 81 ilimizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm vatandaşlarımızla, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz millî mücadeleyi zafere ulaştırarak ilan ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun 93. yıldönümünü kutluyoruz.

Binlerce yıllık bir tarih ve 600 yıllık bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen Cumhuriyetimizin 93 yıllık tarihi, milletimizin en kavi şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize ümit veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir.

Büyük zorlukların üstesinden gelerek zaferle taçlandırdığımız İstiklal Harbimiz, bugün demokrasinin kalbi olan ve bu meziyeti nedeniyle hainler tarafından hedef alınan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bizzat sevk ve idare edilmiştir.

Devletimizin temelleri atılırken ‘Milli İrade’ esas alınmıştır. Devletimizin bekası da ‘Milli İrade’ ile sağlanacaktır.
Ülkemizin son 14 yılda kurduğu demokratik istikrarın korunması, millet iradesinin en net şekilde yönetime yansıması ve milletin yönetimi vesayetçi yapılardan devralması nedeniyle büyük bir önem taşımaktadır. Bu noktada, hedeflediğimiz başkanlık sistemi yönetimde istikrarı ve millet iradesinin doğrudan temsilini sağlayacaktır.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik taarruzların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır.

Gelinen noktada; maşalığını FETÖ – PDY‘nin yaptığı hain 15 Temmuz kalkışma da, bölücü terör örgütü PKK’nin gerçekleştirdiği alçak eylemle de, barış dini İslam’ı terörle bir araya getirmeye çalışan DEAŞ’ın faaliyetleri de aynı hedefe yönelik olup, aynı tezgâhların sonucudur. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi “Topunuz gelin”! Asla bu milletin birliğini bozamayacak, asla bu ülkenin beraberliğini sarsamayacak, asla hain emellerinize ulaşamayacaksınız.

1919’da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün de karşılaştığımız meseleleri de, 2023 hedeflerimize ulaşarak arkamızda bırakacağız. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için gayet göstermek, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir. Bu millet bir olursa, iri olursa, beraber olursa, kardeşçe yürürse hep birlikte Türkiye olursa aşamayacağı hiçbir engel yoktur.

İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılına, 2023 hedeflerimize ulaşmış, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmış ve birlik, beraberlik, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış olarak gireceğimize yürekten inanıyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.