Demo

Çanakkale Deniz Zaferi

Dünya tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşları, yaşanan tüm imkânsızlıklarına rağmen binlerce yıllık şanlı tarihe sahip milletimiz; namusu bildiği bağımsızlığı ve vatanı uğruna hiçbir fedakârlıktan çekinmediği, ayrıca harp sahasında hasmından dahi esirgemediği merhameti ile tüm insanlığa emsal olacak şekilde ortaya koyduğu bir zaferdir.
Millî şairimiz Mehmet Akif’in deyimiyle Çanakkale Savaşlarında verilen bu olağanüstü mücadele “tarihe sığmayacak kadar büyük”tür. İstanbul’dan, Halep’ten, Diyarbakır’dan, Yemen’den, Gaziantep’ten, Musul’dan, Gümülcine’den kısacası Osmanlı coğrafyasının her köşesinden gelen vatan evlatlarının yan yana savaştığı ve 253 bininin şehadet şerbetini içtiği Çanakkale, bugünün Türkiye’si için de bir önemli bir kardeşlik sembolüdür. Merhum şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın da ifadesiyle “Çanakkale, Türkiye’nin önsözüdür”.
Bizler için bu zafer, sadece tarihimize ait olan bir başarı hikâyesi değil, hâlen sürdürmekte olduğumuz medeniyet yürüyüşümüzün de ilham kaynaklarının başında gelmektedir. ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten ecdadımızdan miras aldığımız vatan sevgisi, bizlere emanet edilmiş olan bu vatana, bugün de yarın da aynı şuurla sahip çıkılacağının da güvencesidir.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle ikinci kurtuluş savaşını verdiğimiz bu günlerde, Çanakkale ruhu bizler için adeta bir deniz feneri, bir yol gösterici konumundadır. O gün nasıl ki yedi düvele karşı verilen mücadele, iman ve şuur ile başarıyla neticelendiyse, bugün de ülkemiz pek çok farklı unsurla devam ettirdiği mücadelesinde inşallah muvaffak olacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, bu zaferde payı olan tüm kahramanlarımızı ve ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum.