Demo

23 Nisan, Egemenliğin Millete Verildiği Gündür

Halkımızın egemenliğinin, milli iradenin tecelli ettiği yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, demokrasimizin gelişmesi ve ülkemizin kalkınmasının en büyük güç kaynağıdır. Türkiye, yokluklar içerisinde var olma mücadelesi veren bir durumdan, bugün dünyanın saygın ülkelerinden birisi haline gelmişse bunda Türkiye Büyük Millet Meclisimizin payı gerçekten de çok büyüktür.
23 Nisan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gündür; yönetimde egemenliğin millete verildiği gündür, milletin geleceğinin çocuklara emanet edildiği gündür. 23 Nisan, tüm dünya çocuklarına armağan edilen ilk ve tek bayram olması bakımından da ayrı bir öneme sahiptir. Dünyada böyle milli bir günü, çocuk bayramı olarak kutlayan başka bir ülke yoktur. 23 Nisan 1920 ülkemizde, diğer bazı ülkelere örnek olacak şekilde, halkın yönetime katılmasının kabul edildiği tarihtir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi; Birinci Meclis’ten itibaren vatan ve millet davasının sembolleştiği yerdir. Meclis’imiz kurtuluş savaşını, milli mücadeleyi yönettiği için kurucu ve Gazi Meclis unvanını taşımaktadır. Meclis’imiz milli iradenin vücut bulduğu yer olduğunu 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi sırasında da göstermiştir. Milletimiz ve milletvekillerimiz bombalanma pahasına milletin iradesine sahip çıkmıştır ve Meclisimiz bir kez daha gazi olmuştur.
15 Temmuz gecesi milli iradenin sembolleri olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi hedef alınmış ve Gazi Meclisimiz tarihinde ilk defa darbeciler tarafından savaş uçakları ile bombalanmıştır. Milletimiz, gençlerimiz ve çocuklarımız bu tarihi ve bu hainliği hiçbir zaman unutmayacaktır.
Esas itibarıyla 15 Temmuz gecesi TBMM’ye saldıranlar milletin iradesine ve istiklaline saldırmışlardır. Milletimize ve vatanımıza kasteden hiçbir düşman 15 Temmuz’dakiler kadar alçalmamıştır. Zira geçmişteki hiçbir düşman Milletin Meclisi’ni vurma alçaklığını göstermemiştir.
Aziz milletimiz 15 Temmuz darbe girişimine karşı egemenlik hakkına sahip çıkmıştır. Tanklara, savaş uçaklarına ve helikopterlerine göğsünü siper etmiştir. Milletimizin bu asil duruşu; bir yandan demokrasi yürüyüşümüzü tahkim etmiş, diğer yandan dünya siyasi tarihine son derece kıymetli bir sayfa olarak yazılmıştır. Halkımızın iradesi tankların gücünü yenmiştir.

 

Millet iradesinin yegâne temsilcisi olan Meclisimiz bundan sonra da yüksek sorumluluk bilinciyle hareket ederek, milletimizin umudu olmaya, ülkemizin sorunlarına milletimizin menfaatleri doğrultusunda çözümler üretmeyi sürdürecektir.
Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar, milli iradenin doğduğu bugünü sevgili çocuklara armağan ederek onlara olan güvenlerini göstermişlerdir. İnanıyor ve biliyoruz ki, ülkemizin geleceği olan çocuklarımız geçmişten aldıkları güçle, geleceği şekillendirecek, müreffeh bir Türkiye’nin, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli görevler üstleneceklerdir. Bizler de sevgili çocuklarımıza güveniyoruz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve milli mücadelede emeği geçmiş olan herkesi en derin saygı ve rahmetle anıyorum. Ülkemizin her köşesinde gülen yüzleri ve sevgi dolu yürekleriyle bugüne anlam katan çocuklarımızın ve aziz milletimizin “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını” en içten duygularla kutluyorum. Milletimizin hürriyet aşkını ve millet egemenliğini sembolleştiren 23 Nisan’ın tüm ülkemize huzur, barış, mutluluk ve esenlikler getirmesini diliyorum.